Výkonný výbor ČJF v posledních dvou letech stále vyvíjel tlak na Radu ČJF, aby schválila zvýšení členských poplatků, aniž by byl ochoten více zprůhlednit financování a jednoznačně prokázat, z jakého důvodu je třeba k více než 10 milionům Kč vybraným od členské základny za členské a licenční poplatky a k obdobné částce získané od MŠMT vybrat od členstva ještě další finanční obnos. Na jednání Rady v prosinci 2013 se zvýšení neodhlasovalo a VV se tak velmi hodila nová úprava jednoho z dotačních titulů MŠMT, který na údržbu sportovišť vyžadoval u konečných příjemců, tedy jezdeckých areálů, minimální členský poplatek 500 Kč pro dospělého člena. Navzdory různým dopisům z MŠMT, předloženým pí. D. Denkovou, nechtěl nikdo z MŠMT informaci o striktním vyžadováním této výše poplatku i u sportovních svazů v roce 2015 nebo 2016 potvrdit. Česká unie sportu naopak velmi intenzivně jednala s MŠMT o vynechání této podmínky pro sportovní svazy a sportovní organizace, protože tento nelogický poplatek by v daném znění Zásad musely v případě žádání o dotace vybírat nejen sportovní svazy, ale například také ČUS, olympijský i paralympijský výbor.
Dále je třeba si uvědomit, že ČJF nyní sdružuje ca. 17 tisíc členů, z nichž přes 10 tisíc představují hobby jezdci bez jezdecké licence. Z tohoto počtu je přes 6400 dospělých, kterých by se týkalo vybírání 500 Kč (dospělých s jezdeckou licencí je pouze 5400!). Tuto částku by sice jednou za rok zřejmě dokázal zaplatit každý – ale co vlastně jezdecká federace svým hobby jezdcům nabízí? Každý by začal přemýšlet o tom, zda se sdružovat v organizaci, která mu téměř nic neposkytuje, pouze se od něj snaží něco vybrat. Na posledním jednání Rady dokonce opět padl návrh hobby závody úplně vyčlenit z akcí ČJF. Přitom bychom se jistě měli snažit, aby naše členská základna byla co nejširší, protože potom bude mít slovo i v celé společnosti. Například v sousedním Německu představují licentovaní jezdci pouze 11 % členů národní federace – ostatní se tímto sportem baví velmi rozmanitými způsoby.
Tisková informace ČJF o jednání Rady 25. listopadu uvádí informaci, že při jedné z variant zvýšení příspěvků, o níž se hlasovalo, by severomoravská oblast navýšila rozpočet o 561 200 Kč a největší středočeská oblast dokonce o 895 600 Kč. Autoři ovšem zapomněli uvést, že těchto čísel by bylo dosaženo za stávajícího počtu členů včetně hobby jezdců a to jen v případě, že by všichni zaplatili, což má k realitě velmi daleko. Tisková informace ČJF pominula také skutečnost, že čelní představitelé ČJF pozapomněli prostudovat stávající stanovy a po hlasování o prvním návrhu na zvýšení poplatků prezident nejprve vyhlásil, že návrh byl schválen. Verdikt byl změněn až po upozornění ing. Jiřího Mayera, že dle Stanov ČJF je ke zvýšení poplatků nutná dvoutřetinová většina přítomných členů Rady.
Oprávněnost našeho postoje při hlasování proti zvýšení poplatků potvrdilo i poslední z několika jednání ČUS na MŠMT dne 24. listopadu, tedy den před konáním Rady. MŠMT ustoupila z požadavku, aby sportovní organizace a svazy, žádající o dotace, musely vybírat minimální příspěvky v určené výši. Jsou-li členové VV skutečně tak informovaní, jak se v posledních měsících tvářili, jistě byli s tímto verdiktem již v době konání Rady seznámeni.
Václav Drbal, předseda středočeské oblasti ČJF
ing. Jiří Mayer, předseda jihočeské oblasti ČJF
ing. Jan Šíma, předseda karlovarské oblasti ČJF