animace animace animace animace animace animace
logo
JIHOČESKÁ OBLAST ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE

ÚSPĚŠNÍ JIHOČEŠI

2023

JSEM HRDÝ JIHOČECH

Krásný den, Jihočeši ???? Rozhodli jsme se Vám představit projekt s názvem „ Jsem hrdý Jihočech“.
 
Každý týden Vám představíme jeden z klubů, které spadají do jihočeské oblasti. Střídat se budou postupně kluby ve všech disciplínách. 
 
Doufáme, že se Vám tento nápad bude líbit, protože jsme hrdí na každého člena, který k nám do oblasti patří.
 
Příjemnou zábavu při čtení přejí členové OV.
PS: Předem děkujeme za spolupráci a případné náměty ????
 
 
 1. JK FALEA
Jezdecký klub Falea byl založen v roce 2002 a v současné době čítá 28 členů, z toho 18 aktivně sportujících. Oficiální sídlo je v Českých Budějovicích, ale stáj, kde jezdecký klub působí, se nachází v Doudlebech u Českých Budějovic. Je zde ustájeno 35 koní, převážně sportovních. K dispozici je písková jízdárna o rozměrech 30 x 70 m a malá hala 14 x 24 m.
Největší úspěchy zaznamenal klub v posledních třech letech. Kromě pravidelné účasti na MČR v drezuře a umístění na předních příčkách v jednotlivcích, vybojovali členové klubu i krásná umístění v družstvech.
Co se týče plánů pro nadcházející sezony, tak je samozřejmě snaha i nadále úspěšně reprezentovat na závodech v Čechách i v zahraničí. Na otázku jiných plánů do budoucna kromě sportovní reprezentace padla jednoznačná odpověď, a to výstavba haly o standartních rozměrech, která zatím pro jezdeckou výuku chybí.
A jakým heslem se klub řídí? "Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit. " Paulo Coelho.
Na poslední otázku - Co byste popřáli jihočeské oblasti do budoucna? zazněla odpověď: " Aby o ní bylo pečováno s láskou a aby jezdci a pořadatelé v rámci celé oblasti spolu komunikovali, spolupracovali tak, abychom si mohli užívat sportovní akce v našem okolí a ne jezdit přes 100 km na závody."
 Může jít o obrázek 8 lidem , stojícím lidem , koni a textu
 2. TJ SOKOL SEMICE
Málokdo asi ví, že nedaleko Písku sídlí klub, který čítá velmi širokou základnu. Je to klub TJ Sokol Semice. Oficiálně vznikl v roce 2006 a v současné době má celkem 57 členů včetně dětí od 4 let věku. Klub sdružuje jezdce anglického a westernového stylu, ale i všechny ostatní příznivce koní. Jeho cílem, kromě přípravy koní a jezdců do sportu, je naučit děti zvládat bezpečně jízdu na koni a pomocí horsemanshipu je naučit koním rozumět. Jak říká jedna členka klubu (mimochodem dvojnásobná mistryně republiky): „ Když neumíš jezdit, musíš na koni aspoň dobře vypadat!“
Za dobu jeho existence se členové zúčastnili mnoha závodů v parkurovém i drezurním ježdění, ale převážně ve všestrannosti, kde získali mnoho ocenění a medailových pozic. Pravidelně se účastní MČR. Největší úspěchy jsou pro ně ty, kdy se jezdec a kůň stanou věrnými parťáky, rozumí si spolu a mají radost ze společné práce. Kromě pravidelného umístění na předních příčkách na OM, MČR, pohárech jak v drezuře, skákání a všestrannosti má klub své zástupce i ve westernových disciplínách. Pro letošek jsou v plánu i zahraniční výjezdy. Každoročně pořádá klub letní tábor a hobby závody. Pro všechny členy jsou na programu během roku vzdělávací kurzy s odborníky a sezóna se uzavírá tradiční hubertskou jízdou pořádanou právě klubem v Semicích.
A jaké jsou plány do budoucna?? Rozšířit stávající pískové kolbiště a vybudovat krytou halu.
Jihočeské oblasti klub přeje hodně jezdců a koní, kteří ji budou úspěšně reprezentovat a my přejeme naopak klubu, aby se jim přání, co se týče výstavby zázemí, splnilo co nejdříve.
 
 
 
 
  Může jít o obrázek 4 lidem , koni a pants
 
 
 
 3. OLDŘICHOVSKÁ KONÍRNA
Mezi námi jsou i poměrně malé neznámé kluby, bez nich by ale naše oblast nebyla tam, kde je!!!. My si jeden z takových dnes představíme.
Klub nese název tzv. „Oldřichovská konírna z.s.", který sídlí v menším rodinném statku ve vesničce Oldřichov v malebném kraji nedaleko Mladé Vožice. Aktuálně je zde ustájeno celkem 15 koní včetně 5 poníků. Koně jsou převážně venku ve zpevněných výbězích s přístřešky a k dispozici jsou cca 3 ha udržovaných pastvin. V rámci menších, ale dostačujících prostor slouží k výcviku i písková jízdárna o rozměrech 20x40 m. Celkem klub čítá 30 členů, z toho 11 řádně registrovaných v ČJF, kteří se v menší i větší míře účastní hobby i oficiálních závodů. Za velký úspěch považuje zakladatelka každoroční pořádání letních táborů, kam se sjíždí účastníci opakovaně. Členové jsou vděční za každou spolupráci ať už s různými trenéry, instruktory, školiteli a rádi se vzdělávají v koňském světě. Letošní sezonu již zahájili prvními drezurními závody. Plány do budoucna jsou výstavba venkovních boxů a z hlediska možnosti připouštění i box porodní. V rámci rozšíření pastvin by se dalo hovořit až o téměř 7 ha. Rozvoj se plánuje i v ubytovacích kapacitách a stavby nové klubovny. Přáním majitelky je i krytá kruhovka pro minimální práci v zimě.
Klub vznikl spíše náhodně a jeho heslo a slova zakladatelky???
„Neřeš, co nemáš a místo toho nabízej ostatním, co máš a to, co potřebuješ, si tě potom najde samo.“
„Všem svým jezdcům se snažím především vštěpit úctu ke koním, velkou pokoru, zodpovědnost vůči živým bytostem, snažím se jim jít příkladem, že i s obyčejným koněm, bez peněz a bez luxusního zázemí se dá dojít k svému cíli, že i dílčí úspěchy jsou velké, ale že to stojí spoustu práce, odříkání, odhodlání a již zmíněné pokory. A také, že úspěch není jen o závodních mašlích. Že být s koňmi, by mělo být radostí a čas s nimi strávený, je ten nejkrásnější a to nejen v sedle.“
Jihočeské oblasti klub přeje, aby šla příkladem ostatním oblastem v komunikaci se členy a aby začala podnikat kroky k motivaci „nižší vrstvy“ a k podpoře vzdělávání.
A jako poslední věta zazněla: ….....je jen potřeba dostat více do povědomí, co všechno mi může ČJF nabídnout. No a to se myslím díky OV, když tak tento dotazník vyplňuji, začíná dít, takže jen tak dál.“
 
 
 Může jít o obrázek 1 osobaMůže jít o obrázek kůň
 
 
 4. ZEMSKÝ HŘEBČINEC PÍSEK
 
Dobré poledne, Jihočeši! I tento týden pokračujeme v projektu " Jsem hrdý Jihočech" a pokud se nepletu, když se někde zmíníme mezi koňáky o oblasti jižní Čechy, většina z nás a hlavně převážně chovatelé si vybaví Zemský hřebčinec Písek. Vyzpovídali jsme současnou ředitelku hřebčince ing. Hanu Stránskou Ph.D., aby nám zázemí hřebčince trochu přiblížila. Určitě si všichni dokážeme představit, co tato práce obnáší a jaké je její časové vytížení, proto bychom chtěli poděkovat za poskytnuté informace a přejeme pevné nervy a hodně sil do budoucna s vedením takto náročné organizace. S díkem a přáním krásného dne OV JČO.
1. Představte nám svůj jezdecký klub, kolik má členů, koní, kde sídlí atp.
S velkou nadsázkou by se dalo použít termín klub, protože v našem případě je členem ČJF přímo státní příspěvková organizace. Aby se to nepletlo, ještě historicky vedeme TJ Sokol hřebčinec Písek, který používáme jako spolu pořadatelský subjekt. Členové jsou až na výjimky zaměstnanci. Kromě prezentace plemenných koní, které vlastníme, a které poskytujeme k chovatelskému využití, jsme v rámci ČJF hlavně pořadatelským subjektem. V roce 2023 budeme mít celkem 18 závodních dní, ke kterým když se přičtou ještě akce ryze chovatelské, jako jsou přehlídky klisen a hříbat, je to v podstatě do konce září pořád něco.
Koní ve sportu máme většinou na sezonu kolem deseti a zúčastňují se hlavně chovatelských soutěží. Plemeník by měl během testace držet svou výkonnostní třídu a to není snadné. Přesto ukázaná v tomto případě platí. V podstatě je jejich závodní sezona reklamou na ně samotné. Myslím, že český chovatel miluje ten pocit, kdy sedí na tribuně a vítězí hřebec, po kterém má březí klisnu.
Sídlíme v prostorách Národní kulturní památky, což dodává místnímu kolbišti sice překrásnou kulisu historických budov, ale co se týká dobudování areálu pro sportovní využití, přináší to samozřejmě mnohé debaty s památkovým ústavem. Ale nebojujeme, myslím, že se vždycky společně shodneme na řešení a všichni jsme společně vděční za to, že Zemský hřebčinec zůstal ve státním vlastnictví. V současné době internetem rezonující příklad hřebčína Napajedla budiž nám všem výstrahou.
2. Přibližte nám alespoň krátce jeho zázemí
Hlavní areál je poměrně rozlehlý, ale při jeho využívání během závodů se snažíme cizí koně držet co nejvíce stranou, protože jsme přece jen inseminační stanice a veterinární pravidla jsou tedy pro nás přísná. Od dokončení projektu revitalizace horní části areálu máme naprosto skvělé kolbiště, které je skutečně využitelné téměř celý rok. Zrovna teď, když všichni pláčou, že jsou jejich tréninkové povrchy pod vodou, si to uvědomujeme o to více. Na našem kolbišti se skutečně utvoří louže tak dvakrát do roka. Hůř jsme na tom s opracovištěm, ale tam už je dokončena projektová dokumentace a pokud se nestane nic zásadního, dojde ihned po posledních letošních závodech k zahájení prací.
Dalším letošním vylepšením je dobudování sociálních zařízení v objektu bývalé karantény.
3. Co považujete za největší úspěchy klubu?
Jezdecké úspěchy jsou samozřejmě jednoznačně spjaty s Jakubem Štěrbou a jeho prezentací plemenných hřebců – Jakub byl několikrát teamovým mistrem ČR, šel s Warnessem čistě GP na závodech světového poháru v Olomouci, několikrát se umístil v rámci VC ČSP atd. Nutno připomenout, že plemenní koně jsou skutečně výzvou pro každého jezdce, a kdo s tím nemá vlastní zkušenost, mnohdy těžko vyhodnotí, o kolik složitější to s nimi je, zejména v managementu jejich přípravy. Nezapomenutelná pro nás pro všechny samozřejmě byla cesta Warnesse ZH do Tokia. To zůstane navždy nesdělitelným zážitkem. A já musím přiznat, že mě osobně až dojímá, jak skvěle funguje náš odchovanec Heartvit ZH se svou kanadskou jezdkyní Tracy Epp. Je to úžasná prezentace českého koně, ale i výcviku, kterého se mu u nás dostalo.
Letos nás bude na nejtěžším stupni obtížnosti prezentovat Cannonem Reuvekamp´s Z a s Wrangler ZH.
Pak za Zemský hřebčinec závodí, jak já říkám „naše holky“, které u nás pracují jako jezdkyně a ošetřovatelky a závodí většinou na vlastních koních. Myslím, že je to moc dobře a velmi jejich snažení fandím. I já se občas pokouším přežít. Považuji se za jezdecky poměrně beznadějný případ, přesto mám pocit, že by to člověk neměl přestat zkoušet. Jezdecké vzdělání je celoživotní cesta.
4. Jaké jsou plány pro následující závodní sezonu?
Ta sportovní už asi byla řečena výše, pořadatelsky už máme pro letošek také rozdané karty, takže hlavně zajistit, aby byli všichni spokojení a nenechat si zkazit náladu. A samozřejmě, hlavně bez úrazů!
5. Co byste popřála jihočeské oblasti do budoucna?
Aby nepodlehla současnému trendu kritizování všeho a snažila se sama tvořit. Samozřejmě, že všechno vždycky neprobíhá ideálně, ale není dobré se tím nechat příliš otrávit. Kdo nic nedělá, sice nic nezkazí, ale ani za ním nezůstane nic dobrého. Takže přeji nové výzvy, nové cesty, entuziasmus a nadšení.
 
 Není k dispozici žádný popis fotky.
 
 
 5. JK DOBROŠOV
 Tentokrát Vám představíme menší klub, který založila majitelka v roce 2006 poté, co se odstěhovala z města Tábora.
Je to JK Dobrošov, který sídlí nedaleko Milevska. Původně se zakladatelka věnovala pouze parkurům. Poté, co se klub začal rozrůstat především o děti, pořídila nějaké poníky a děti uchvátila všestrannost. Postupem času se klub začal věnovat se svými sportovními klisnami i chovu. Momentálně má klub 15 členů, z nichž se 6 členů aktivně věnuje sportu. K dispozici má klub 10 vnitřních a 5 venkovních boxů, dále malou pískovou jízdárnu a travnatý obdélník. V nedalekých Přeštenicích v rámci dlouholeté spolupráce, které si velmi váží, mohou členové využívat halu.
Největším úspěchem klubu jsou medaile z MČR ve všestrannosti i parkurovém skákání. Majitelka je pyšná i na uchovnění u nich narozeného pony hřebečka, kterého členky klubu připravovaly sami. Dnes je již třetí sezonu využíván k inseminaci v nedalekém píseckém hřebčinci.
Co se týče letošní sezony, tak ta bude o něco volnější ze studijních důvodů hlavních členek klubu. Sportovní koně budeme na kolbištích vídat nadále, pouze s jinými " vypůjčenými" jezdci. Vzhledem k tomu, že se momentálně klub orientuje spíše na chov, je na programu vybudování volného ustájení pro klisny s hříbaty, kterých by mělo být v příštím roce 6.
Klub se řídí heslem " udělej si sám", takže se členové zaměřují na sport pouze s koňmi vlastního chovu. A protože roky utíkají velmi rychle, tak jak majitelka píše, zdědila po dětech poníky a po dlouhém přemýšlení, co s nimi, propadla vozatajství. Jak ale dodává, zatím jenom s poníky, ale není všem dnům konec.
A slova Šárky Kolářové nakonec: " Jihočeské oblasti přeji pevné nervy v momentálně nelehké situaci, ale věřím, že nové vedení to zvládne. Také přeji spoustu pořadatelů závodů, kteří to nevzdávají".
 
 
 
  
 Může jít o obrázek 1 osobě a koniMůže jít o obrázek 4 lidem a koni
 
 6. JK SLUPENEC
Malá tělem, ale s velkou duší a obrovskou odvahou a láskou ke koním.......to je členka malého jihočeského klubu s názvem " JK Slupenec". Tento malý klub sídlí nedaleko hlavního tahu mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v menší vesničce s názvem Zlatá Koruna. Celkem klub čítá 8 koní, kteří se zúčastňují závodů jak ve skocích tak ve všestrannosti. K dispozici je zde malá jízdárna, anglické boxy a cca 3 hektary výběhů. Za největší úspěchy považuje klub právě dochovaná vlastní hříbata, kterých si velmi váží, protože většinu z nich můžeme vidět ve sportu. Za zmínku stojí samozřejmě i další umístění jako třeba 3 zlaté medaile na MČR. Co se týče plánů pro nastávající sezonu, tak to jsou jednoznačně přípravy mladých koní a samozřejmě posun s těmi současnými " sporťáky". Klub se řídí heslem, že " nejdůležitější je vždy spokojenost koně". Samozřejmě jsme se zeptali i na to, co přejí členové klubu jihočeské oblasti a odpověď zní: "Co nejvíce hezkých umístění a nových členů".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 7. STÁJ CEJSICE
Tento týden Vám představujeme menší klub, který sídlí nedaleko Vimperku.
Založil ho Filip Žlábek v roce 2016. Jeho název je klub Stáj Cejsice. V nově vybudované stáji se v té době sešlo více jezdců z různých klubů a protože zde byla řada koní připravujících se na závodní kariéru, tak se rozhodli založit klub vlastní. Nyní je zde 5 aktivních jezdců a 14 koní účastnících se parkurových závodů. Areál klubu disponuje osmnácti boxy, venkovní i krytou jízdárnou a cca 18 ha pastvin. Za největší úspěch klubu je považováno to, že se zde sešla skupina lidí, kteří se mají rádi, navzájem se podporují a pomáhají si. Jako další úspěch si klub cení pravidelné účasti členů na mistrovství republiky ve svých kategoriích. Samozřejmě ale každý start, kdy se do cíle dostane spokojený jezdec i kůň, je brán jako úspěch. Konkrétní stanovené cíle do dalších sezon nejsou. "Vše se bude odvíjet od chuti a odhodlání jednotlivých jezdců a kvality koní", podotýká zakladatel.
Co se týká plánů, tak v areálu by rádi dokončili výstavbu klubovny a taktéž zainvestovali do zkvalitnění povrchů jízdáren a překážkového materiálu.
Rádi by se v příštím roce vrátili k pořádání alespoň hobby závodů. Letos je to z důvodů pracovní vytíženosti téměř nemožné.
Heslo ani přísloví, podle kterého by se členové řídili, není, ale nejčastější zvolání, které byste zde mohli pravidelně zaslechnout,, zní: " Holky, dojděte si po sobě uklidit na jízdárnu h................ Asi to všichni známe.
Jihočeské oblasti přeje klub další nové pořadatele závodů, protože jak dodává zakladatel stáje Filip Žlábek:" Alespoň za mě je atmosféra menších závodů " doma na jihu" daleko sympatičtější než na přeplněných velkých závodech".
 
 
 
 
 
8. JK VELMOVICE
 
celkem 4 koně a 20 členů. To je "pidi" klub, který sídlí 2 km od Chýnova v malé vesničce jménem Velmovice, která čítá 31 popisných čísel. Založen byl v roce 2018 a nese název právě podle obce JK Velmovice. Tento klub se skromnými podmínkami, kde jsou koně ustájeni v přístřešku, má k dispozici travnatou jízdárnu se skokovým materiálem a s drezurními písmeny, dále kruhovou jízdárnu o průměru 20 m a cca 5 ha luk k pasení.
V klubu nejsou sportovní koně, ale koně pro hobby ježdění a rekreaci. Převážně se zde členové věnují drezuře, někteří svěřenci již získali i jezdeckou licenci.
Dále je zde oblíbený Mountain Trail a Working Equitation. V klubu si váží zájmu převážně dětí, ale i mládeže a dospělých z okolních vesnic. Dětem zde chtějí nabídnout možnost trávit volný čas i jinak, než za obrazovkami mobilů, tabletů a počítačů.
Jak říká zakladatelka klubu: " Práce s koňmi je krásná, rozvíjí fyzickou i emoční složku dítěte, učí zodpovědnosti a sebeovládání. Kontakt se zvířaty a přírodou se tak stávají formujícími vlivy osobnosti dítěte. Parta tvořící klub učí sociálním dovednostem a dává vzniknout pevným přátelstvím".
Jak již bylo zmíněno, klub není sportovní stáj, ale pokud jsou koně a jezdci zdraví, přes sezonu vyjíždí na závody, kde si děti zúročí snahu a píli a předvedou, co se s koňmi naučily. Je to taková odměna pro ně a děti si to vždy náležitě užijí.
Všechny budovací plány souvisí s financemi. Do budoucna by zde rádi postavili pískovou jízdárnu 20x40 m pro každodenní tréninky. Věří, že lepší tréninkové podmínky umožní členům zlepšovat se a pak to prokázat na závodních kolbištích.
Jihočeské oblasti klub přeje hodně zdraví a hodně šikovných a talentovaných sportovních dvojic.
 
 
 
 

 Menu

LOGO CJF JČ.jpg

 ZZVJ 2024

ZEMSKÝ HŘEBČINEC PÍSEK s.p.o.

5.4.2024

OCM 2024

 SKOKOVÉ OCM S JAROSLAVEM JINDROU - JK Tandem Dubenec

13.-14.1.; 3. - 4. 2.; 2.-3.3. 2024 a plovoucí termín 30.-31.3 2024 podle venkovních podmínek a místu pořádání

OCM s panem Jaroslavem Jindrou! Oznamujeme, že březnový trénink se uskuteční místo Dubence v Zemském hřebčinci Písek poslední víkend v březnu, tedy 30. - 31. 3. 2024. ????

 

přihlášky pouze přes JIS

 https://www.jezdectvi.org/vzdelavaci-akce

 

 

JIHOČESKÉ ŽEBŘÍČKY  2024

SKOKOVÝ ŽEBŘÍČEK SE  SPOLEČNOSTÍ GARNEA

JIHOČESKÝ ŽEBŘÍČEK VYTRVALOSTI

KAMÍR co ŽEBŘÍČEK VŠESTRANNOSTI 

JIHOČESKÉ ŽEBŘÍČKY  VÝSLEDKY 2023

Parkur 2023.jpg

Drezura 2023.jpg 

Kopie návrhu Parkur.jpg

Vytrvalost 2023.jpg

 

MČR 2023

FACEBOOK JIHOČESKÉ OBLASTI

 

SLEDUJTE NOVÝ PROJEKTjsem hrdý jihočech.jpg

INFO PRO POŘADATELE ZÁVODŮ zde

SCHVALOVÁNÍ ROZPISŮ provádí Kamila Vaňková

kamila.vankova@centrum.cz

 

Směrnice výše stravného a náhrady cestovních výdajů 2022

 

   


boháčová sissi[2].jpg
130515_samba.jpg

vytrvalost - foto michaela litovova

VÝZVA PRO VŠECHNY FOTOGRAFY

Máte zajímavé fotografie z jezdeckých akcí pořádaných v jihočeské oblasti ? Pokud ano a máte také zájem o jejich uveřejnění, kontaktujte prosím administrátora www stránek Ing. Janu Kreidlovou na kreidl.jana@seznam.cz.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložithttps://ipo.antee.cz/user.php?oid=6763932&nid=12006

JEDNÁNÍ OBLASTNÍHO VÝBORU 2024

 1_Zápis OV_15.2.2024

OBLEČENÍ V JIHOČESKÝCH BARVÁCH - katalog oblečení k objednání

Pro letošní sezónu navrhla a realizovala oblečení a vybavení firma Equiservis spol. s.r.o.. Prohlédněte si katalog a v případě zájmu objednávejte na emailu husaka@volny.cz 

432956576_813028937528776_6093879844919726400_n.jpg

 

FOTOGALERIE

29.4.2014 DUBENEC

2013
30.3. Dubenec
15.-16.6. PÍSEK
18.5. POLÍKNO
29.6.POLÍKNO
20.7.POLÍKNO
10.- 11. 8. POLÍKNO OBLASTNÍ MISTROVSTVÍ

cjf-jc